Welcome and News Competitions Tutorials and Links Resources Results 
RallyOnline

RALLYONLINE AUGUST COMPETITION



Number

Photo

Dogs Name

Breed

Handler

County

Points

Time

Place

92


 Knott

 Cirneco dell´Etna

 Sofia Gilljam

Wales

203

65.10

1

99


 Brooke

 WSD

 Ingrid Jellie

Northern Ireland


199

48.03

2

60


 Asbo

 WSD

 Debra Colling

Devon

199

65.34

3

53


 Bica

 Portuguese Water Dog

 Lesley Clements

Northern Ireland

197

63.15

4

94


 Indi

 English Springer Spaniel

 Allison Lane

Cornwall

196

64.96

5

86


 Snoopy

 Cockerpoo

 Jayne Crowther

Yorkshire

192

70.35

6

112


 Otto

 Cockerpoo

 Ann Crawford

Northern Ireland

192

80.51


84


 Tippi

 Short Haired Collie

 Gareth Smyth

Northern Ireland

191

71.57


102


 Jack

 Collie Cross

 Christine Carleton

Northern Ireland

188

69.02


77


 Lowgan

 German Shepherd

 Sally Schumacher

Merseyside

188

75.22


52


 Bobbee

 English Springer Spaniel

 Ingrid Jellie

Northern Ireland

186

51.00



91


Daisy

English Springer Spaniel

 Katy Bradfield-Smith

Cornwall


186

66.38


76


 Chaos

 Rottweiler

 Molly Brannan

Merseyside


186

72.33


85


 Jasper

 Maltese

 Jayne Crowther

Yorkshire

182

86.43


79


 Gabby

 Samoyed

 Susan Melville

Merseyside

179


'97.20



78


 Louie

 Samoyed

 Gordon Melville

Merseyside

177

98.11











Level One                           

Judge    Tony Lewenz                           

Level Two                           

Judge    Julie Barrett                           

Number

Photo

Dogs Name

Breed

Handler

County

Points

Time

Place

92


 Knott

 Cirneco dell´Etna

 Sofia Gilljam

Wales

210

81.06

1

113


 Zac

WSD

 Dale Heather Jones

Wales

209

90.32

2

11


Gus

WSD

 Carol Clark

Northern Ireland

208

74.66

3

57

 Fergie

 Jack Russell Terrier

 Louise Dexter

Warwickshire

206

65.19

4

84


 Tippi

 Short Haired Collie

 Gareth Smyth

Northern Ireland

205

79.72

5

91


Daisy

English Springer Spaniel

 Katy Bradfield-Smith

Cornwall

205

90.11

6

60


 Asbo

 WSD

 Debra Colling

Devon

203

76.87


53


 Bica

 Portuguese Water Dog

 Lesley Clements

Northern Ireland

202

74.78


77


 Lowgan

 German Shepherd

 Sally Schumacher

Merseyside

202

82.59


99


 Brooke

 WSD

 Ingrid Jellie

Northern Ireland

199

68.89


112


Otto

Cockapoo

 Ann Crawford

Northern Ireland

196

98.19


76


 Chaos

 Rottweiler

 Molly Brannan

Merseyside


195

83.49


78


 Louie

 Samoyed

 Gordon Melville

Merseyside

190

110.43


94


 Indi

 English Springer Spaniel

 Allison Lane

Cornwall

185

80.75


102


 Jack

 Collie Cross

 Christine Carleton

Northern Ireland

NQ

79.93


Number

Photo

Dogs Name

Breed

Handler

County

Points

Time

Place

92


 Knott

 Cirneco dell´Etna

 Sofia Gilljam

Wales

197

89.56

1

11


Gus

Working sheepdog

 Carol Clark

Northern Ireland


187

97.24

2

84


 Tippi

 Short Haired Collie

 Gareth Smyth

Northern Ireland

186

94.10

3










Level Three                           

Judge    Tony Lewenz                           

Number

Photo

Dogs Name

Breed

Handler

County

Points

Time

Place

84


Tippi


 Short Haired Collie

 Gareth Smyth

Northern Ireland

186

120.03

1

11


Gus

Working sheepdog

 Carol Clark


NQ












Judge    Julie Barrett                           

Level Four                           

Watch the winning rounds from this event  here